Get Adobe Flash player
Ukrainian
English
French
German
Italian
Polish
Russian
Spanish

     Некаріозні ураження зубних тканин протікають без розм'якшення тканин і без участі мікроорганізмів. У основі цих процесів лежить порушення мінералізації твердих тканин зубів під впливом зовнішніх або внутрішніх чинників. Ці патології зустрічаються приблизно у 15% пацієнтів, проте звертаються по їх приводу за стоматологічною допомогою не більше 5%, оскільки некаріозні ураження зубів як правило, не викликають больових або інших суб'єктивних відчуттів, а частенько лише погіршують зовнішній вигляд. Проте, якщо їх не лікувати, може виникнути лава ускладнень, зокрема, рання втрата зубів.

     Гіпоплазія зубів і емалі – це найчастіше недорозвинення емалі або тканин зуба що настає в період фоллікулярного розвитку тканин при порушенні метаболічних процесів в зачатках зуба під впливом порушення мінерального і білкового обміну у організмі плоду в утробі матері або в організмі дитяти. Емаль відразу після прорезиванія має меловідний відтінок, а потім стає рихлою і швидко втрачається. Гіпоплазія необратіма. Гіпоплазія постійних зубів виникає в період їх мінералізації під дією деяких захворювань (гострі інфекційні захворювання, кір, скарлатина, рахіт, хвороби шлунково-кишкового тракту дистрофія, мозкові порушення) у віці від 6 місяців до 1,5 років.

     Гіпоплазія може виступати в наступних формах: зміна кольору (плями на зубах білого або жовтуватого кольору з блискучою поверхнею і безболісні при зондуванні), хвиляста емаль, відсутність емалі (аплазія) на певній ділянці. Плями при гипоплазиі утворюються на опуклій вестибулярній поверхні фронтальних зубів і на горбках моляров і премоляров, мають виражену симетричність і характеризуються стабільністю (не міняють свою форму і колір). При ослабінні організму дитяти на місці дефектів може виникнути карієс.

     Лікування гіпоплазії зубів полягає в пломбуванні уражених ділянок зубів композитними матеріалами, використанні пасти фториду натрію, покритті зубів фторсодержащимі лаками. Необхідно також нормалізувати спільний обмін речовин.

     Гіперплазія емалі – "емалеві краплі" (перлини). Ці краплі розташовані зазвичай в прішєєчной зоне коронок як постійних, так і молочних зубів і мають діаметр 2-5 мм. Емаль краплі відмежована від основної емалі зуба ділянкою цементу. Гіперплазія емалі формою і походженню близька до аномального зрощення коронок або коріння добре сформованих зубів.

     Флюороз зубів (ендемічний флюороз) – захворювання, що спостерігається біля осіб (у основному – у дітей), що довго проживають в місцевості з підвищеним вмістом фтору у воді і грунті (більше 1 міліграма/л). Флюороз – це своєрідна форма гіпоплазії. Залежно від концентрації іонів фтору, плями, що з'являються на поверхні зубів при флюорозі, можуть мати різне забарвлення – від білих до коричневих і навіть чорних. Чим більше фтору в питній воді, тим частіше зустрічається флюороз і рідше – карієс. Предрасполагающим чинником до розвитку флюорозу є зниження реактивності організму (інфекційні захворювання, ендокринні порушення). Плями при флюорозі стаціонарні, щільні, з блискучою поверхнею безболісні і гладкі при зондуванні. При флюорозі (на відміну від гіпоплазії) майже не зустрічається карієс, за рахунок того, що в плямах відбувається відкладення фторапатиту (звідси їх висока мікротвердість і стійкість до дії кислот).

     Розрізняють 5 ступенів флюорозу зубів: штрихова, плямиста, меловидно-крапчатая, ерозійна деструктивна. Перші три форми протікають без втрати тканин зубів, останні дві – з втратою. Так, при ерозійній формі виникають явища стирання дентину і емалі, при деструктивній формі зуби стають крихкими, можуть відколюватися.

     Лікування флюорозу. На ранніх стадіях (зміна кольору емалі) рекомендується вибілювання з подальшою ремінералізующей терапією, внуть призначають препарати кальцію і фосфору. Необхідно збільшити споживання дітьми білків молока, фруктів, овочів, обмежити вживання жирної їжі. У зимовий час призначають риб'ячий жир, полівітаміни, ультрафіолетове опромінення. Поважно дотримувати правильний режим дня, проводити спільне гартування організму. При складних формах флюорозу (ерозійна, деструктивна) ефективні методи косметичної реставрації зубів або покриття зубів штучними коронками.

     Спадкові порушення розвитку зубів. В процесі розвитку тканини зуба чималу роль грають спадкові чинники. При цьому спадковість впливає як на розвиток емалі, так і дентину зуба.Мармурова хвороба – це природжений сімейний остеосклероз (аномальне збільшення щільності кісті).  При цьому приголомшуються кісті всього скелета. Зуби ж після прорезиванія мають меловідний відтінок, а потім емаль стає рихлою і швидко втрачається. Процес може перерости в злоякісну форму. Синдром Стептона-капдепона – спадкове захворювання, що передається від одного батька і що приголомшує молочні і постійні зуби. Захворювання виявляється у практично повній відсутності емалі. Дентин при цьому має корічневую забарвлення і характерну прозорість, часто видно контури пульпи. У зубах підвищено вміст води і знижений вміст мінеральних речовин. У пульпі різко зменшено число судин, збільшена кількість колагену. У цементі зубів видні вогнища розсмоктування з ділянками гіперцементозу.Недосконалий амелогенез і дентиногенез – важкі спадкові захворювання що характеризуються різким порушенням розвитку емалі (амелогенез) і дентину (дентиногенез). Емаль швидко звапновується, сколюється, оголюється дентин. Коріння зубів укорочене, з верхівками, що не сформувалися. Зуби при цьому рухливі рано випадають.

     Клиновидні дефекти – вид пошкодження зубних тканин, розташованих біля стінок зубів, на щокових і губних поверхнях. Дефект має форму клину з підставою до шийки зуба і вершиною до ріжучому краю або жувальній поверхні коронки. Клиновидний дефект, як правило, мало турбує пацієнта: больовий синдром зустрічається рідко (тільки короткочасно від термічних і хімічних подразників), порожнина зуба не зачіпається і не розкривається, дефекти повільно заглиблюються, розм'якшення при цьому не визначається (цим дефект відрізняється від карієсу).

     Причини клиновидного дефекту до кінця не встановлені. Є точка зору, що він виникає під дією механічних чинників (наприклад, зубної щітки). Інколи вважають, що оскільки клиновидний дефект зачинається після оголення стінки зуба, то він є одним з проявів хвороб пародонту. Є дані про роль ендокринних порушень, захворювань центральної нервової системи і шлунково-кишкового тракту у виникненні клиновидного дефекту.

     Лікування клиновидного дефекту направлене на зміцнення твердих тканин зубів шляхом використання ремінералізующей терапії (аплікації прапаратов кальцію, фосфору, фтору використання фторлака, фторгеля і ін.). При запущеній формі – пломбування композитними матеріалами без препарування, або ортопедичне лікування (штучні коронки).

     Підвищена стіраємость зубних тканин. Стіраємость зубної емалі – це цілком природний процес, що виявляється у всіх людей до 45-50 років. Проте, біля певної групи осіб виникає патологічна стіраємость вже в молодому віці. Стирається не лише емаль, але і практично повністю коронки зубів (найчастіше – передніх). Причинами захворювання є: звичка скреготати зубами уві сні, розлади функції околощитовідних залоз, практично повна втрата жувальних зубів (що збільшує навантаження на передні зуби). Лікування – ортопедичне або ортодонтічеськоє (з метою правильного розподілу навантаження на зуби).

     Ерозія твердих тканин зубів – це прогрессирующая спад емалі і дентину на вестибулярній поверхні коронок зубів. Ділянки ерозії мають неправильну округлу форму. Причинами ерозії зубів вважають механічні дії зубних щіток, ендокринні порушення (у частковості, підвищену функцію щитовидної залози – тиреотоксикоз). Ерозії з'являються переважно на симетричних поверхнях центральних і бічних різців верхньої щелепи, а також на іклах і малих корінних зубах обох щелеп. Зустрічається в основному біля осіб середнього віку і триває 10-15 років. Розрізняють різні ступені і стадії процесу. Лікування направлене на додаткову мінералізацію твердих тканин зубів методом аплікацій або електрофорезу кальцію. Проводять пломбування ерозії композитними матеріалами, виготовляють штучні коронки. Внуть призначають препарати кальцію і фосфору, полівітаміни з мікроелементами.

     Некроз твердих тканин зубів спочатку виявляється у втраті блиску емалі, потім з'являються меловідниє плями, що поступово перетворюються на темно-коричневих. У центрі плям з'являється розм'якшення, емаль стає крихкою, легко сколюється. Від ерозії некроз відрізняється розм'якшенням в центрі плями. Зуби украй чутливі до будь-яких подразників. Причини некрозу – ендокринні патології (гіпертиреоз, порушення функції статевих залоз), вагітність захворювання центральної нервової системи, хронічна інтоксикація організму спадкові чинники. Лікування направлене на усунення чутливості зубів ремінералізації, нормалізації ендокринних порушень.

     Травми зубів. Гострі травми зубів виникають при дії на зуб тих, що травмують чинників – удар, підвищене навантаження при жуванні, постійний тиск з боку неправильно зроблених ортопедичних конструкцій. Травми частіше зустрічаються на молочних зубах у дітей (вивих, перелом зуба, відлам коронки). До гострих травм зубів відносять: удар зуба, вивих зуба (повний і неповний), відлам частки або всій коронки, комбінована травма, травма зачатка зуба. При ударі зуба необхідно створити йому спокій, виключити контакт з протилежними зубами шляхом сошліфовиванія ріжучого краю, виключити з раціону тверду їжу. Необхідно стежити за станом пульпи, і при необоротних змінах проводити її видалення і пломбування каналу. Вивих зуба при здорових тканинах ясен провиходить рідко. Проте, якщо є патологія пародонту, зокрема, розсмоктування кісткової тканини, вивих зуба може статися легко навіть при розжовуванні жорсткої їжі. Якщо повний вивих (випадання) зуба стався при здоровому пародонті, його можна реплантіровать на своє місце в перших 15-30 хвилин після травми. При неповному вивиху зуба йому необхідно створити спокій, для чого зуб шиніруют. При розриві пульпи її видаляють канал пломбують. При відламі частки коронки її відновлюють за допомогою композитних матеріалів. Інколи застосовують парапульпарні штифти.