Get Adobe Flash player
Ukrainian
English
French
German
Italian
Polish
Russian
Spanish

     Пародонтологія – один з розділів стоматології, що займається лікуванням і профілактикою захворювань пародонту. Пародонт – це комплекс тканин, складових опорний апарат зуба: ясна, альвеолярна (лункова) кістка, періодонт, цемент кореня зуба (мікрошар покриваючий корінь). Періодонт (періодонтальна зв'язка) – це щільна сполучна тканина (шириною від 0,15 до 0,39 мм), що складається з колагенових (білкових) волокон, які одним кінцем вплітаються в альвеолярну кість, іншим – в цемент кореня зуба, скупчень рихлої сполучної тканини багаточисельних судин, нервів і міжтканинної рідини.     

     Періодонт є вельми чутливою структурою, його іннервація вельми рясна за рахунок альвеолярних гілочок трійчастих нервів.

     Слизиста оболонка ясен має щільну структуру і блідо-рожеве забарвлення. Зовні вона покрита епітелієм. Підслизового шару біля ясен немає, тому вона повністю сращена з окістям.

     Цемент кореня зуба по будові наближається до грубоволокнистої кісті, складається з колагенових волокон і неорганічного компоненту (50%; в основному фосфатів і карбонатів кальцію). Судин і нервових елементів цемент кореня зуба не містить його живлення здійснюється шляхом дифузії з періодонта.

     Альвеолярна кість (кісткова тканина альвеолярного відростка) мало відрізняється від інших кісток скелета по будові і хімічному складу (60-70% - мінеральні солі з невеликою домішкою води, 30-40% - органічні речовини, в основному колаген). Живлення альвеолярної кісті відбувається за рахунок щелепних артерій. Іннервація щелепних кісток бідніша за інші відділи пародонту.

     За статистикою, захворюваннями пародонту страждає 86% дорослого і 65 % дитячого населення   (друге місце серед стоматологічних захворювань після карієсу зубів), а втрата зубів із-за захворювань пародонту в 2-3 рази перевищує показники в порівнянні з карієсом. По етой причині лікуванню даного виду захворювань в стоматологічній практиці приділяється підвищене увага. При цьому при вирішенні завдань по  лікуванню захворювань пародонту практикується комплексний комбінований підхід: поєднання терапевтичних, хірургічних, ортодонтічеських і ортопедичних методів. Особлива увага приділяється хірургічним методам лікування пародонту, оскільки лише вони допомагають ліквідовувати вогнище запалення повністю а також припинити руйнування кісткової тканини і відновити вже зруйновану кісткову тканину.

     Епітелій ясен личить до зубних тканин під кутом, утворюючи неглибоку складку. У здоровому стані глибина цієї складки не перевищує 0,5 мм, а складка називається фізіологическим ясенною кишенею. При захворюваннях пародонту дно ясенної кишені руйнується і утворюється патологічна ясенна кишеня(щілиновидний простір між зубом і яснами) заповнений хвороботворними мікроорганізмами, тканинною грануляцією скупченнями лейкоцитів. Ліквідація таких кишень – один з основних напрямів пародонтологиі. Глибина патологічних ясенних кишень може досягати від 2 до 10 мм. При прогресі хвороби глибина патологічних кишень збільшується, утворюються кісткові кишені, з'являються грануляція, скупчення лейкоцитів (що може, кінець кінцем, привести до абсцесів).

     В альвеолярному відростку відбуваються процеси розрідження кісті (рарефікация) і демінералізації (резорбції). Нірмальная структура кісті втрачається, вона виявляється такою, що полягає з окремих острівців кісткової тканини, оточеною щільною фіброзною тканиною і грануляцією. Аналогічні зміни відбуваються в цементі зуба, він демінералізуєтся, в нім утворюються лакуни і ніші, заповнені гноєм. У періодонті поступово руйнуються волокнисті структури, періодонт заміщається грануляційною тканиною.

     Причини захворювань пародонту . На виникнення патології пародонту роблять вплив наступні чинники:

     - недолік вітаміну З (гіповітаміноз);

     - зубні відкладення, недотримання гігієни порожнини рота;

     - недостатнє кількість або незадовільне функціонування деяких кліток крові між яснами і зубом, а також наявність вірулентних мікробів;

     - зубочелюстниє аномалії, у тому числі, наприклад, наявність дістопірованних зубів, порушення прикусу;

     - погано виготовлені пломби, ортопедіческие або ортодонтічеськие конструкції;

     - особливості питного режиму і ротового дихання;

     - рівень фтору в питній воді;

     - порушення функції жування (зокрема, вживання м'якої їжі і жування на одній стороні рота);

     - спадкові чинники;

     - наявність соматичних забольований (цукровий діабет, хвороби шлунково-кишкового тракту, ураження нервової системи, серцево-судинні захворювання, ендокринні захворювання);

     - особливості професійної діяльності, місця проживання (місто або сільська місцевість);

     - куріння (гострі стани у курців розвиваються в 2,5 – 4 рази частіше, а ефект від лікування нижче);

     - імунний статус організму (знижений імунітет є чинником риски для розвитку захворювань пародонту).

     Спільні симптоми захворювань пародонту. На відміну від багатьох інших захворювань зубів і порожнини рота, ураження пародонту розвиваються повільно (інколи в течію декількох років).

     Початкові стадії захворювань пародонту – оніміння в зубах, свербіння і колення в яснах, кровоточивість ясен, наявність зубного нальоту і зубних відкладень неприємний запах з рота. Візуально визначити початкові стадії захворювань пародонту складно. Ураження видно при огляді слизистої оболонки ясен: ясенний край злегка потовщений, міжзубні сосочки набубнявіли, спостерігається ретракція ясен (отслоеніє її від коронки зуба).

      На наступній стадії поступово оголюються щейки зубів, слизова оболонка ясен червоніє і стає гіперемійованою, ясна кровоточать при дотику. Більш ретельне обстеження виявляє патологічні ясенні, що утворилися кишені, нерідко з гнійним відокремлюваним. Збільшуються міжзубні проміжки зростає рухливість зубів. Зуби стають надчутливими (із-за оголення шийок) до температурних, хімічних і механічних подразників. При рентгенологічному обстеженні видно поява ознак остеопорозу (розрідження або дистрофія кісткової тканини) в межзубних і міжкореневих перегородках. Ступінь втрати кісткової тканини за відсутності лікування може складати до 0,2-0,3 мм в рік. Унаслідок попадання їжі в патологічні ясенні кишені пацієнт відчуває в час і після їди ниючу глибоку біль, що іррадіює.

     Визначити відсутність або наявність захворювань пародонту  може тільки фахівець-стоматолог, оскільки часто на  початкових стадіях захворювання пародонту зуби виглядають здоровимии.У частковості, лікарка-стоматолог за допомогою спеціального зонда визначає глибину зубодесневих кишень, оцінює вираженість процесу в тканинах на основі спеціальних індексів.

     Класифікація захворювань пародонту. Протягом лави років були вироблені різні види класифікації захворювань пародонту (по осередках ураження, ступені ураження і тому подібне). В даний час класифікація, що найбільш вживається, підрозділяє захворювання пародонту на 4 основних форми:  гінгівіт, пародонтіт, пародонтоз ідіопатичні захворювання пародонту. Кожна з цих форм включає декілька разновидностей і стадій. Слід зазначити, що часто пародонтоз (дистрофічне ураження пародонту) не вважається за захворювання, а розглядується тільки як запалення ясен, викликане недостатністю навантаження на жувальний апарат. До сих пір дійсні причини пародонтозу невідомі, лікування його – суто терапевтичне і направлене на корекцію живлення, зниження чутливості зубів і ін. Якщо дотримуватися вищезгаданої класифікації, то можна відзначити що в групі захворювань пародонту на пародонтоз доводиться близько 2%, на гінгівіт – 15-18%, на пародонтіти – більше 60% від всіх пародонтологічних захворювань.